A jövő szórakoztatóelektronikai platformjai

A PC és a saját funkciójú dobozok, mint platformok






„Konvergencia”. Ezt emlegeti mindenki a szórakoztatóelektronika jövőjével kapcsolatban. De többen többféle platformon képzelik el a konvergálódó iparág fejlődését, és a vita természetesen az üzleti érdekektől sem mentes.

A PC, mint platform

A szórakoztatóelektronikai PC esetén a probléma a PC használati modellje. A legtöbb ember fejében világos vonal húzódik a számítógépek és a szórakoztatóelektronikai készülékek között. Nem is sejtik, hogy a TV-jük alatt feltornyozott egyre több doboz valójában számítógépet rejt. Amíg él ez a megkülönböztetés, nehéz lesz nekik eladni azt a koncepciót, hogy a dobozok javarésze beépülhetne egy általános célú PC-be, s ez állhatna a nappaliban.

PC tervezők feltörekvő csoportja próbálja meg újradefiniálni ezt a képet. A Microsoft Media Center Edition operációs rendszerével vezetni ezt a mozgalmat, de a valódi lendületet a Home Theater PC (HTPC) elnevezés alatt összegyűjtött technológiák adják. Kis gyártók, mint a Shuttle kezdtek el olyan specializált PC alaplapokat és hozzájuk rendszerházakat építeni, melyek sokkal inkább hasonlítnak egy szórakoztatóelektronikai dobozhoz, mint egy számítógéphez. Az Intel felismerte ezt a trendet, és Viiv lapkakészleteivel valamint erre épülő, kisebb méretű Balanced Technology Extended (BTX) szabvány alatt megjelenő alaplapjaival megpróbál az élére állni.

Jelenleg úgy tűnik, hogy a PC a házi rendszerek integrálására vágyók vonzó platformja lesz. Ezek egyelőre ugyanazok a megszállottak, akiknek hobbija révén a PC mára azzá vált, ami. S bár az elektronikus szórakoztatóipar hatalmasságai rosszallóan tekintenek ennek a csoportnak bizonyos, a legalitás határát érintő innovációira, de az bizonyos, hogy ezek az újítások előbb-utóbb elterjednek, és új életre képesek kelteni még a széles értelembe vett fogyasztói készülékeket is – gondoljunk csak az MP3 zenetömörítés és az ezt lejátszó hordozható készülékek sikerére.

A saját funkciójú dobozok, mint platform

Eközben a saját funkcióval rendelkező szórakoztatóelektronikai bobozok értékét mindinkább a bennük lévő szoftver határozza meg. Ahogy a média digitális formátummá alakul a kezelése sokkal inkább a tároláson és a szoftveren múlik, mint az analóg elektronika esetében.

Ez a változás néhány érdekes átalakulást eredményezett számos korábban ismerős dobozon. Némely AV vevőerősítőn megjelentek a hálózati csatlakozást biztosító Ethernet portok és a FireWire valamint USB csatlakozók is, melyeken keresztül digitális audiót képesek fogadni. A digitális videorekorderek pedig ma már merevlemezes és DVD író meghajtókra épülnek, s a kazetta vagy a bennük lévő szalag már a múlté. Mindezek azt jelentik, hogy kezd kiépülni egyfajta kompatibilitási híd az „igazi” PC-k felé, anélkül, hogy az ilyen dobozok magukon viselnék a PC bélyegét.

Az Intel és a Microsoft még e platformokra is hatással van, de más formában. Az XScale processzor és a Windows CE operációs rendszer ésszerű platformot szolgáltathat ezen a területen, de persze az említett processzoron más operációs rendszer is futtaható, mint ahogy a fenti operációs rendszer is futhat más processzoron. A jelen állás szerint az XScale processzor jól halad afelé, hogy meghatározó legyen ezen igazi szórakoztatóelektronikai készülékekben. A szoftveroldalon viszont még többeknek van keresnivalójuk. A legfrissebb felmérések szerint a Windows CE erősödését beárnyékolhatja a Linux iránt mutatkozó hatalmas érdeklődés. Nagyon nehéz most megjósolni ki lesz a verseny győztese, ha lesz egyáltalán ilyen.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .