HaziMozi

Pioneer PDP-436RXE plazma TV: majdnem, mint egy képcsöves

Külső, csatlakoztatás, kezelés, beüzemelés




A PDP-436RXE a Pioneer „legkisebb” plazma TV-je, benne az a 6. generációs PUREBLACK panel és a PURE Drive 2 HD jelfeldolgozás, melyekért a modellcsalád nagyobb tagja kiérdemelte az EISA díjat.

Mikor tavaly a Pioneer bemutatta a sajtónak új, 6. generációs panellel épített plazma TV-it, és saját szememmel láthattam annak képét, már akkor azt gondoltam, hogy az majdnem olyan, mint egy képcsöves (CRT) készüléké. S ez dicséret, mert bár sokan ma már lenézik a jó öreg, de behemót CRT TV-ket, még mindig ezek képminősége a legtökéletesebb. A PDP-436RXE hosszú távú tesztje csak megerősítette véleményemet.

Külső

pdp436rxe.jpg
A képernyőt övező fényes fekete keret, benne az egy szem kerek ki/bekapcsoló gomb, valamint a szemből szinte nem is látható matt alumínium perem mind azt tanúsítják, hogy ebben a készülékben hivalkodás nélkül minden a lényeget, a funkciót szolgálja. A képernyő alatt a keret felületével azonos, lefelé szélesített rész takarja a hangszórókat, közepén pedig egy rejtekajtó mögött az előlapi csatlakozókat és néhány kezelőgombot találunk. Ez a külső annyira egyszerű, elegáns, hogy tényleg bármely szobabelsőbe feltűnés nélkül illeszkedik. A PDP-436RXE-hez opcionálisan kell megvásárolni az állványt vagy falra szereléshez szükséges konzolt. Én a képen is látható stabil, asztali állványt használtam.

Csatlakoztatás


A készülék hátlapján három SCART csatlakozó található, ezek közül az INPUT 2 megjelölésű nem fogad RGB jelet és választanunk kell, hogy ezt vagy a komponens (Y, Pb, Pr) bemenetet használjuk. Az INPUT 3 megjelölésű SCART esetén is ugyanez a helyzet, mert ez a HDMI bemenettel osztozik funkciójában. Választhatóan az INPUT 2/3 SCART-on keresztül i/o AV Link funkció is megvalósítható, ami tökéletesen tanította meg DVD rekordert a behangolt és elnevezett TV programokra. A komponens és HDMI csatlakozók természetesen kezelik a nagyfelbontású (720p, 1080i) videojel formátumokat is, így a kellő panelfelbontás miatt a készülék HD-ready. Ugyanakkor kicsit kényelmetlen, hogy e két utóbbihoz nem tartozik külön analóg audió bemenet, azt a velük funkcióban osztozó SCART-okon keresztül kell csatlakoztatni a készülékbe (a HDMI persze digitális LPCM audiót is fogad). A hátlapon van még egy sztereó hangkimenet, az előlapi rejtekajtó mögött pedig találunk még egy AV és S-Video bemenetet, s ezzel kész is, mert erre a spártai modellre nem tettek PC bemenetet (pedig jó lett volna). A digitális TV adások vételére is alkalmas PDP-436SXE2952-n a fentieken kívül van egy antennacsatlakozó pár a DVB-T tunerhez, egy kártyahely a csak kártyával fogható kódolt adások vételéhez, és egy optikai digitális audió kimenet.




Kezelés, beüzemelés


A Pioneer plazma TV-k menüje sajnos csak idegen nyelveken kommunikál, ami nyilván a kisebb magyarországi piac miatt van így, de azért számos konkurens gyártó meg tudják oldani ezt a nem túl összetett problémát. Amúgy a tesztelt készülék menüjének használata, a beüzemelés és a nekem tetsző kép beállítása különösebb nehézséget nem okozott. A menürendszer felépítése alapvetően logikus, egyedül a teljesítményfelvételt és persze ezzel a kép világosságát is befolyásoló „Power Control” képparaméterektől független beállítását tartom szerencsétlennek. Ennél a készüléknél is zavaró egy kicsit, hogy a képbeállítások hatásának megítélését némileg akadályozza a képen elég nagy felületet kitakaró menü.



A mellékelt igen egyszerű távirányító gombjainak mérete és a feliratai olvashatósága szerintem tökéletes, tényleg könnyű használni. A méretes és csak a TV-t kezelő – tehát más készülékhez szükséges gombokat nem tartalmazó – távirányító üresen maradt felületére azonban igazán tehettek volna még egy-két olyan hasznos funkciót aktivizáló gombot, mint a „vissza az előző programhoz”, vagy gyorsválasztás az ötféle alap képbeállításból.

Jellemzők, szolgáltatások




A PDP-436RXE a Pioneer „legkisebb” plazma TV-je, benne az a 6. generációs PUREBLACK panel és a PURE Drive 2 HD jelfeldolgozás, melyekért a modellcsalád nagyobb tagja kiérdemelte az EISA díjat.

Jellemzők, szolgáltatások


A PDP-436RXE minden bizonnyal legfontosabb alkatrésze a Pioneer 6. generációs PUREBLACK panel. Ez a „Crystal Emissive Layer” elnevezésű, rendezett kristályelrendezésű cellazáró védőrétegnek köszönhetően jobb kisülés-stabilitású és fényhatásfokú panel az eddiginél kontrasztosabb (3000:1) és nagyobb felületi fényességű 1.100 cd/m2 képet képes előállítani. Ráadásul ugyancsak az említett kristályrétegnek köszönhetően az korábban meglehetősen lomha cellakisülés is jóval gyorsabban zajlik le, így már nem tapasztalható a sötét háttér előtt gyorsan mozgó világos képobjektum kontúrjának elmosódása, az úgynevezett „utánhúzás”.

A teljesen digitális PURE Drive 2 HD videojel feldolgozó láncot a jelenleg elérhető legkorszerűbb elemekből építetik, és a plazmaképernyőkhöz optimalizálták, különösen pedig a PUREBLACK panelhez. A mélyebb részletek ismertetése nélkül a digitális videojel feldolgozás során a készülék az alábbi főbb műveleteket végzi: 3D fésűszűrés, Dynamic HD Converter-nek elnevezett váltott-sorosból progresszív képfrissítésre alakítás és a panel felbontására skálázás, a képzajok és az MPEG tömörítési (blokk és moszkitó) zajok digitális csökkentése, a képek valós idejű analízisével aktív képdinamika szélesítés, színmenedzsment és színtranziens javítás. Mindezt az i-Clear Drive elnevezésű sokbites videojel feldolgozás úgy végzi, hogy az aktuális képjelnek megfelelő legtöbb árnyalati lépcső álljon rendelkezésre.

A készülék hangzását az SRS Labs, Inc. WOW technológiái határozzák meg. Van SRS TruSurround térhatású hangképzés, SRS FOCUS funkció, mely a képernyő alatt elhelyezkedő hangszórók hangképét „emeli fel”, hogy az a képernyő magasságából szóljon, és SRS TruBass mélyhang gazdagítás.

Természetesen Teletext is működik a Pioneer plazma TV-jén, de nem ártana frissíteni a karakterkészleten, mert bizony a magyar ékezetes betűk komoly zavart okoznak a megjelenő szövegoldalakon – néha teljes sorok olvashatatlanok.

Kép- és hangminőség




A PDP-436RXE a Pioneer „legkisebb” plazma TV-je, benne az a 6. generációs PUREBLACK panel és a PURE Drive 2 HD jelfeldolgozás, melyekért a modellcsalád nagyobb tagja kiérdemelte az EISA díjat.

Kép- és hangminőség


A PDP-436RXE képét a szokott módon, tesztábrákat tartalmazó DVD-vel kalibráltam. A beállítást egyelőre még szemmel végeztem, pedig pont a Pioneer szorgalmazza, és nyújt hozzá megfelelő technikai támogatást, hogy plazma TV-it, vásárlói kívánságára egy megfelelő mérőrendszerrel felszerelt szakember a használat helyén kalibrálhassa. Egyes modelleken erre szolgál a külön nappali és esti „ISF C3 (Custom Calibration Configuration)” alapbeállítás. (Hogy a Pioneer hazai hivatalos forgalmazója nyújt-e majd ilyen szolgáltatást és mikortól, az még kérdéses.)

A beállítást követően a csúcskategóriás Pioneer DVR-930H HDD/DVD felvevőről bejátszott referencia filmrészleteket kritikus szemmel vizsgálva az alábbi megállapításokat tettem.

Közepes Gamma karakterisztikával és a képdinamika szélesítő (Dymanic Contrast és Black Level) funkciók nélkül is kifogástalanok a feketeszinteket és részletgazdagok a sötét árnyalatokat. A csúcs fehér szint fényereje még világos szobában is bőven sok volt, így érdemes megfontolni a maximális fényerőt csökkentő energiatakarékos üzemmód alkalmazását. A kontrasztot a képhez optimalizáló ACL funkciót lehet, a Black Level funkciót viszont csak sötét szobában érdemes használni.

A színek jól beállíthatóak, telítettek de kellően árnyalta. Bár már a STANDARD alapbeállításban is majdnem tökéletes, én egy kicsit módosítottam „Tint” (színárnyalat) paraméteren a nekem tetsző bőrszín miatt. A tisztább színkontúrokat produkáló CTI funkciója nekem „bejött”.

Merevlemezre felvett TV programot nézve érdemes bekapcsolni az MPEG NR zajcsökkentést, s bár jól kódolt műsoros lemezeken nem igen van durva blokk- vagy moszkitó tömörítési zaj, ezeknél sem árt bekapcsolva hagyni. A digitális zajcsökkentés (DNR) használatát viszont érdemes kerülni (lásd alább).

A kép váltott-sorosból progresszív képfrissítésre alakítása és a panel felbontására skálázása alapvetően jól működik. A legzavartalanabb és legjobb részletgazdagságú képet a HDMI csatlakozón keresztül érkező 576p videojellel értem el (ez a Pioneer DVR-930H-t dicséri), de bármely bemenet váltott-soros jelével is fogazottságtól mentes mozgó éleket produkált a PDP-436RXE. Ilyenkor mindig be volt kapcsolva a 24 képkocka/másodperces filmforrású váltott-soros műsorokat automatikus érzékelő és azokat optimálisan összerakó Pure Cinema, és az I-P Mode „Standard” beállítása. A TV adás képét nézve viszont érdemes más beállítást választani (lásd alább).

Sokat panaszoltam az eddigi tesztek során, hogy az analóg TV műsorsugárzás gyengéi mennyire durván látszanak a nagyképernyős digitális síkpaneles TV-ken. Nos a Pioneer plazma TV-k még ezek ellenére is igyekszenek a lehető legtökéletesebb képet előállítani. Már a vevőegység (Tuner) által fogott adásjel zaját is igyekszenek csökkenteni – ezt a programok behangolásánál lehet bekapcsolni. A digitális zajcsökkentéssel (DNR) viszont csínján kell bánni, mert bár hatásosan távolítja el a képzajt, de mellékhatásként a gyorsan mozgó képelemek elmosódását eredményezi. Én ki is kapcsoltam. Ugyancsak érdemes kikapcsolni a Pure Cinema funkciót, és az I-P Mode-nál az „1”-es, videóhoz optimalizált progresszív képfrissítési üzemmódot választani, mert gyors mozgásoknál, például egy focimeccsnél csak ekkor nem esnek szét a kontúrok. Nagyon jól működik a 3D fésűszűrő is.

A készülék hangja kielégítő. Az SRS TruSurround-ot bekapcsolva a sztereó jelből még viszonylag távol ülve is élvezhető térhangzást állít elő, és a TruBass is hallhatóan javít a mélyhangokon.

A PDP-436RXE tehát a „2005-2006 legjobb plazma TV-je” EISA díjat kiérdemlő modelltársát mindenekelőtt kiváló képminőségével követi, és mindent egybevetve nagyszerű TV készülék.
Exit mobile version