Mitől olyan nagy durranás a LCOS?

A LCOS korlátai

Egyre többet hallani a LCOS (Liquid Crystal on Silicon) technológiáról, mely egyesítve az LCD és DLP műszaki előnyeit kezd azok „fejére nőni”. Olyannyira, hogy ma már mind több projektorban és hátulról vetítős TV-ben alkalmazzák.
A LCOS korlátai

A LCOS technológia eddigi leggyengébb pontjának az általa előállított kép kontrasztját tekinthettük. A jelenleg ismert és elterjedt LCOS projektorok tipikusan az 500:1 és 800:1 közötti kontrasztarány értékre képesek (a JVC D-ILA vetítője a <b1840DLA-HX1U> legalábbis ezt tudja). Szóval kontraszt szempontjából ezek a projektorok nem vették fel a versenyt a legtöbb DLP vetítővel, bár megjegyezzük, hogyha környezeti vagy szórt fény kerül a nézőtérbe ez a „mért kontraszt” tekintetében meglévő hátrány sokkal kevésbé számottevő. A legújabb fejlesztések fényében úgy tűnik azonban, hogy a LCOS vetítők kontraszthátránya már a múlté. A Sony Qalia-004 ugyancsak LCOS technológiának tekinthető SXRD paneles vetítője, 3000:1 kontrasztarányával bármely DLP projektort „lealáz”.

Sok LCOS projektor lámpaélettartama viszonylag rövid, 1000 és 1500 óra közötti, ráadásul a lámpacsere sokkal többe kerülhet, mint egy tipikus LCD vagy DLP vetítő esetében.

Variációk LCOS-ra

Ahogy már említettük az általánosan használt LCOS betűszó csak egy terminológia, mely gyűjtő elnevezése a fentiekben ismertetett technológiának. Maga a LCOS hála az egyre több fejlesztő cégnek számos különböző változatban létezik (nem úgy mint a DLP, melyet a Texas Instrument szabadalmaival körülbástyázva csak egymaga fejleszt és gyárt).

A legismertebb LCOS megvalósítás a JVC D-ILA (Direct Drive Image Light Amplifier), mely nemrég bővült három új panellel köztük egy 1920×1080 pixel (HDTV) felbontásúval. A Sony is bemutatta saját új fejlesztését az SXRD (Silicon Crystal Reflective Display) panelt, mely köré már egy remek vetítőt is készített, amit még egy sor másik követ és a technológiát nem kétséges alkalmazni fogják hátulról vetítős TV-k új generációiban is.

SONY SXRD kepalairas=Sony SXRD panel
A LCOS fejlesztői és/vagy alkalmazói közé tartozik a Hitachi, a Philips, a Thomson/RCA és a Toshiba is.

MicroDisplay_logo.jpgVannak cégek, melyek kifejezetten a technológia alkatrészeinek – elsősorban is a panel és a köré épülő többi elektronika – fejlesztésére és marketingjére koncentrál. Ezek közé tartozik a MicroDisplay Corporation, mely a napokban jelentette be legújabb, 1920×1080 pixel felbontású E-HD chipkészletét, mely bármely rendszerépítő cég számára rendelkezésre áll, hogy hátulról vetítős TV-t építsen az elemekből. A bejelentés szerint a mindössze 21mm átlójú képmodulátor a világon jelenleg a legkisebb nagyfelbontású panel, melyet egy vezérlő chip és egy teljes egészében programozható grafikus felhasználói felület tesz teljessé. Az egy chipes megoldáshoz egyedileg tervezett színtárcsa alkalmazásával szín-konvergencia és fényerő tekintetében a plazma és LCD TV-ket meghazudtoló, 1080 soros progresszív képfrissítésű és azoknál kedvezőbb árú készülékek állíthatóak elő.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .