A TCL CSOT új, nagy kapacitású 8,6 generációs OLED gyár felépítést tervezi, melyben a nyomtatásos (IJP) technológiát alkalmazzák majd.
A TCL CSOT tavaly év végen jelentette be, hogy áttörést ért el a tintasugaras nyomtatású (IJP) OLED panelek terén és megkezdte azok tömeggyártását, májusban pedig a SID Display Week 2025-ön be is mutatta IJP OLED mobil-, táblagép-, notebook- és TV-paneljeit. A kínai képernyőgyártó szerint ezek sok szempontból fölülmúlják a konkurens WOLED és QD-OLED paneleket, ráadásul előállításuk is költséghatékonyabb.
Hogy az LG Display és a Samsung Display OLED panelgyártásával szemben versenyképes lehessen a TCL CSOT számára elengedhetetlen gyártási kapacitásának jelentős növelése. Az UBI ResearchNet beszámolója szerint a kínai cég pontosan ezt teszi azzal a tervezett beruházással, melynek keretében 2026 végére már gyártóberendezések telepítenének.
A beszámolót idézve: „Az UBI Research kínai piaci trendjelentése szerint a kínai displaygyártó cég, a TCL CSOT (China Star Optoelectronics Technology) egy új, 8,6 generációs (2.290×2.620 mm) OLED gyártósor építését tervezi a T8 telephelyen, a meglévő T9 OLED gyártósor közelében, Kantonban. A beruházás a tintasugaras nyomtatási technológián alapul majd, a teljes beruházási nagyságrend körülbelül 20 milliárd RMB (kb. 950 Mrd Ft) lesz.”
A TCL CSOT hivatalosan még nem tett bejelentést az OLED gyár kapcsán, de az UBI Research arra számít, hogy ez még ebben a hónapban megtörténik, és októberben sor kerül az alapkőletételre is, 2026 végére pedig elkezdődhet a gyártóberendezések felszerelése. Érdekesség, hogy az alapvető tintasugaras technológiai fejlesztést egy koreai szakértő vezeti.
Az UBI Research beszámolója szerint a TCL CSOT T8 telephelyén megvalósuló projektje két 8,6G-s OLED gyártósorból áll majd, összesen havi 45.000 (45K) hordozó gyártási kapacitással, kezdetben a beruházást egy gyártósorral elindítva. A nagyméretű 8,6G-s hordozókat aztán kisebb OLED panelekre lehet vágni TV-khez, monitorokhoz és mobileszközökhöz, például táblagépekhez és okostelefonokhoz.
A tintasugaras nyomtatási technológia beruházási költsége a hagyományos, az OLED anyagokat metálmaszk alkalmazásával felgőzölő módszerhez képest nagyjából 30%-kal alacsonyabb. Például a Samsung Display körülbelül 4 billió dél-koreai wont (kb. 1.000 Mrd Ft) fektet be hamarosan induló 8,6G-s A6 OLED gyártósora kiépítésébe, ami havonta csak 15.000 hordozót tud majd előállítani. Az LG Display új, a dél-koreai Paju-i gyárában épített gyártósora havi 7.500 és 15.000 hordozó közötti kapacitással rendelkezik majd. A kínai BOE által bejelentett 9 milliárd dolláros (kb. 3.000 Mrd Ft) beruházással felépülő új, 8,6G-s OLED gyárának kapacitása is csak havi 33.000 OLED hordozó lesz.
A TCL CSOT T8 OLED gyára tehát a világ egyik legnagyobbja lesz, amikor teljes kapacitással termel majd, de a cégnek még néhány technikai kihívást le kell küzdenie, ha az LG Display és a Samsung Display igazi versenytársa akar lenni.
Az UBI Research ügyvezető alelnöke Han Changwook szerint: „A tintasugaras (nyomtatású) OLED még mindig technológiai kihívásokkal szembesül a fényességet, az élettartamot, a nagy felületű egyenleteséget és a kihozatalt tekintve. Ennek ellenére Kína ezt a hagyományos felhordástól eltérő technológiát a következő generációs növekedés motorjaként pozícionálja, és a kormány stratégiai támogatásával teljes körű tömeggyártásra készül. A TCL CSOT és a Visionox ViP (Visionox intelligent Pixelization) tintasugaras technológiába történő beruházásai révén Kína előrehalad a nagy felületű OLED-ek első tömeggyártásával, célja pedig a technológiai vezető szerep megszerzése.”
A TCL CSOT gyárának megvalósulásával valóban még közelebb kerülhetünk ahhoz, hogy az LCD után az OLED képernyők piacát is kínai cégek uralják.
Kapcsolódó tartalmak kereséséhez az alábbi címkék használatát javasoljuk.