A TCL azt állítja, hogy tintasugaras nyomtatott OLED képernyőivel „átfogó áttörést ért el a képminőség, az energiafogyasztás és az élettartam terén”.
Frissítés:
A TCL CSOT éves konferenciáján, a DTC2024-en hivatalosan is bejelentette, hogy megkezdte a tintasugaras nyomtatású, azaz IJP OLED panelek tömeggyártását.
A bejelentés szerint: „A 11 éves folyamatos kutatásra és innovációra építve a TCL CSOT IJP OLED technológiája jelentős előrelépéseket és áttöréseket ért el a műszaki specifikációk terén, új iparági benchmarkokat állított fel.”
„A kifejlesztett különböző méretű és formájú IJP OLED prototípusok mind kiváló megjelenítési hatásokat értek el, sikeresen mozdítva előre az IJP OLED technológiát a kereskedelmi forgalmazás új szakaszába. A TCL CSOT első sorozatgyártású 21,6″ (52,9cm) 4K terméke hivatalosan is a tömeggyártás fázisába lépett.”
Az utóbbi képernyő szomszédos vörös, zöld és kék (RGB) OLED pixelekkel, 4K felbontással, 120 Hz-es képfrissítéssel, 250 nit (cd/m2) teljes képernyős fénysűrűséggel és 600 nit (cd/m2) csúcsfényességgel rendelkezik.
A TCL tehát versenytársait megelőzve elsőként gyárt OLED képernyőket az OLED anyagok felviteléhez nagyméretű tintasugaras nyomtatót alkalmazva. A sorozatban gyártott közel 53 centis 4K IJP OLED panel alternatívája lehet az LG Display és a Samsung Display OLED paneljeinek, amelyeket az Asus, a Dell, az LG Electronics, a Samsung Electronics, a Sony és mások monitoraiban használnak.
A TCL paneljének ugyan alacsonyabb a képfényessége és a képfrissítési gyakorisága, de a gyártó egyéb előnyöket hangoztat. „Ami a képminőséget illeti, az IJP OLED pontosabb nyomtatásának köszönhetően a képpont per hüvelyk (PPI) értéke meghaladja a Retina szabványt, PPI>300. Az egymás melletti RGB struktúra biztosítja a betűk színkoszorúzás nélküli megjelenítését, éles és tiszta képi megjelenítést biztosítva. Az IJP OLED ráadásul kétszeres anyaghatékonyságot és a belső visszaverődés miatti fényveszteség 50%-os csökkenését kínálja, ami a hagyományos OLED képernyőkhöz képest nagyobb fénykibocsátási hatékonyságot eredményez. Ez lehetővé teszi, hogy az IJP OLED ugyanolyan energiafogyasztást érjen el, mint az FMM (Fine Metal Mask) OLED miközben kiváló képminőséget kínál. Az IJP OLED technológia emellett nagyobb résaránnyal és az anyagok élettartamának figyelemre méltó javulásával is büszkélkedhet, ami hosszabb élettartamú kijelzőt biztosít, ami idővel megőrzi minőségét.”
2024. november 4.:
A legutóbbi Omdia Korea Display konferencián a képernyőgyártó TCL CSOT technológiai tervezési központjának vezetője Ming-Jong Jou előadásában arról az előrelépésről beszélt, amit cége a nagyméretű nyomtatók használatával előállított tintasugaras nyomtatott (IJP) OLED képernyők terén elért.
Az eseményről beszámoló sajtóközlemény szerint az „IJP OLED státusz és jövőbeli kilátások” című vitaindító előadásában nyomtatott OLED képernyőik kapcsán Jou egyebek mellett azt mondta: „a TCL CSOT különösen a képminőség, az energiafogyasztás és az élettartam terén ért el átfogó áttörést, annak teljesítményét a mainstream displaytechnológiák szintjére emelve”.
A TCL CSOT 2021-ben már bemutatott egy tintasugaras nyomtatással előállított 164 centis (65”) 8K OLED TV panelt, tavaly év végén a Display Tech-ecosystem Conference 2023 alkalmával pedig egy 164 centis (64”) 8K IJP OLED ívben hajlított monitort, egy 35 centis (14”) 2,8K felbontású OLED notebook képernyőt és egy 78 centis (31 hüvelykes) dóm alakú 4K felbontású 120Hz képfrissítésű OLED monitort prezentált. Nemrég kelt hírek szerint 2024 vége felé a TCL CSOT elindítja a tintasugaras nyomtatású OLED panelek gyártását.
Jou azt állítja, hogy a nyomtatott RGB OLED legújabb fejlesztései a pontosabb nyomtatás révén jobb képminőséget, az egymás melletti RGB struktúrával pedig tiszta és élénk látványt biztosítanak. A technológia „alacsonyabb energiafogyasztással büszkélkedhet az anyagok hatékonyságának megduplázódása, a belső visszaverődés miatti fényveszteség 50%-os csökkenése és a fénykibocsátás hatásfokának 1,5-szeresére javulása révén”. Az élettartam is jelentősen javult, a háromszor nagyobb rekeszaránnyal és az anyagélettartam tízszeresére javulásával”. Azt is hozzátette, hogy 20%-os összköltségcsökkenést értek el, és hogy a nyomtatási technológiájuk készen áll a rugalmasabb gyártásra, amely segíthet a termékfejlesztési ciklus 30%-os lerövidítésében.
A TCL CSOT jelenleg a közepes méretű tintasugaras nyomtatott OLED képernyőkre koncentrál, melyek monitorok, laptopok és speciális orvosi termékek képernyőiként kerülnek alkalmazásra. Ezek egyike egy 35 centis (14”) a fluoreszkáló és foszforeszkáló anyagok vegyítésével előállított hibrid OLED képernyő, 2,8K felbontással, több mint 99%-os DCI-P3 színtérrel és 30-120 Hz közötti adaptív képfrissítéssel.
Kapcsolódó tartalmak kereséséhez az alábbi címkék használatát javasoljuk.