DVD-R/RW, DVD+R/RW, DVD-RAM. Melyiket válasszam?

Képminőség; Konklúziók

Mióta számos DVD felvevő kínál alternatívát a jó öreg videomagnó leváltására, egyre többen gondolják komolyan a vásárlást. A választást azonban nehezíti az írható DVD médiumok sokasága, melyek közül nem könnyű kiválasztani az „igazit”.
Képminőség

Érintőlegesen esett csak szó a lemezekre felvett videó képminőségéről. Az ok kézenfekvő, a képminőség a legkevésbé sem függ attól, hogy melyik fenti lemeztípusra történik a videó rögzítése.

A lemezre magára ugyanis csupán adatok kerülnek – esetünkben többnyire MPEG-2 tömörített formában, digitálisan kódolt videó információ – és a kép minősége magukban az adatokban rejlik, és független attól, hogy mire rögzítjük, amennyiben azok információveszteség nélkül kiolvashatóak. A DVD-R és DVD+R/RW lemezekre DVD Video, a DVD-RW lemezre DVD Video vagy DVD-Video Recording, a DVD-RAM lemezre DVD Video Recording logikai formátumban rögzítik az adatokat. Ezek azután kiváló biztonsággal olvashatóak le, mivel mindegyik fenti lemezre azonos hibajavító kódot (RS-PC) alkalmazó rendszer felügyel. Ezt a DVD+RW meghajtók esetében egy az adatok felírásának és olvasásának pontosságát felügyelő hibamenedzselés, a DVD-RAM esetében a sérült szektorokat menedzselő (DSM) rendszerek egészítik ki.

JVC DR-M1 kepalairas=JVC DR-M1: DVD-R/RW, DVD-RAM felvevő
Ha nagyobb adatmennyiség áll rendelkezésre egy adott hosszúságú videó tárolására, akkor annak képminősége is jobb lesz és ez visszafelé is igaz.
Ezért van az, hogy a DVD felvevőkkel többféle minőségben rögzíthetünk, többféle hosszúságú videoműsort. Az egyoldalas 4,7 GB kapacitású DVD lemezre az előre felvett DVD-Video filmek minőségével azonos, 120 perc (Standard Play) hosszúságú videofelvétel készíthető, de általában még öt (Fine, Long Play, Extended Play, Super Long Play stb.) különböző hosszúságú (akár 6 órás) és ezzel együtt eltérő képminőségű felvételi üzemmód közül választhatunk. Vagyis a képminősége főleg az időegységnyi felvétel tárolására szolgáló adatmennyiségtől, a bitsebességtől (angolul „bitrate”) függ és nem attól, hogy ezt a bitsebességet milyen szabványú lemezről nyerjük.

A képminőséget meghatározó másik tényező a videojel tömörítés (ilyen az MPEG-2) minősége és hatékonysága, de ez egy külön cikk témája lehetne. Itt most csak annyit érdemes megjegyezni, hogy képminőség szempontjából jobb az un. változó bitsebességű (VBR) mint a konstans (CBR) bitsebességű videojel tömörítési eljárás.

Panasonic DMR-E60 kepalairas=Panasonic DMR-E60: DVD-R, DVD-RAM felvevő
Konklúziók

DVD-R/RW, DVD+R/RW videofelvevők gyakorlatilag azonos funkcionalitással rendelkeznek. A rajtuk megírt DVD-R, DVD+R lemezekkel olcsón archiválhatunk felvételeket, melyek szinte teljes kompatibilitással játszhatóak le DVD lejátszókon ill. DVD-ROM olvasó meghajtókon. A DVD-RW, DVD+RW újraírható technológiák a rajtuk rögzíthető műsorok szerkeszthetőség szempontjából lényegesen nem térnek el egymástól, – bár tény a DVD+RW egy kicsivel kifinomultabb, a DVD-RW viszont Video Recording módban támogatja a felvétel közbeni lejátszást – de egyikük sem mérhető a DVD-RAM-hoz. Ez utóbbi azonban csak DVD-R felvevő funkcióval képes a DVD lejátszókkal és DVD-ROM olvasókkal kompatíbilis lemezt produkálni.

A fentiek alapján nem haszontalan, ha a videofelvételeiket igényesebben és kényelmesebben szerkeszteni vágyók a DVD-R/RW, DVD+R/RW felvevők merevlemezes rögzítővel kiegészített típusai közül választanak.

Azok, akik TV műsorok sokaságát rögzítik többtagú családjuk számára, és ehhez nem egy merevlemezes rögzítőt, hanem családtagonként egy-egy saját kis tárolót szeretnének használni, azoknak ideális választás a DVD-R/RAM, melyben a DVD-RAM lemez százezerszer felülírható, és amivel DVD-R lemezre a házi videók archiválása is megoldható.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .