Tévhitek a házi-mozi audió kapcsán

A 7.1 jobb az 5.1-nél / Rossz a hang, rosszak a berendezések




A házi-mozi nagyszerű dolog! De az elköltött nem kevés pénz ellenére meglehet, hogy a házi-mozi hangja nem úgy szól, ahogy elvárná. Ha el akarja kerülni az ezzel járó csalódást és a bosszúságot, ne dőljön be a tévhiteknek.

A 7.1 jobb az 5.1-nél: Nem, nem és nem igaz! Érthető, hogy a házi-mozi komponenseket gyártó ipar igyekszik minél több hangsugárzót eladni, és az AV erősítőket még vonzóbbá tenni azáltal, hogy nem öt, de hét végfokozatot építenek bele, de azt sugallni, hogy az 5.1 csatornás térhatású (surround) hang szabványa elavult, csupán egy cinikus trükk a vásárlók megkopasztására. A legtöbb szobában felesleges hátsó surround hangsugárzó(ka)t alkalmazni, törekedjünk inkább a többi öt és a mélysugárzó megfelelő elhelyezésére. A nagyfelbontású sokcsatornás zenei formátumok (SACD, DVD-Audio) is csupán 5.1 csatornásak, mégis milyen tökéletes hangtér visszaadására képesek. Csak nagyon kevés nagy költségvetésű film DVD-Video változata készült el a 6.1/7.1 csatornás szabványnak megfelelő Dolby Digital EX vagy DTS-ES formátumban. Még az igazán „high-end” házi-moziban is megfelelő egy igényesen kialakított 5.1 csatornás hangrendszer, kivéve, ha több sorban ülők számára kívánunk megfelelő surround hangteret kialakítani egy hosszúkás szobában. Ha igazán többet akarunk elérni, akkor már inkább egy helyett két mélysugárzót használjunk, mert ezzel egyenletesebb mélyhang-eloszlást érhetünk el.

Rossz a hang, rosszak a berendezések: Várjunk csak egy kicsit! A probléma sokszor a szoba akusztikai viselkedéséből adódik, mely komolyan befolyásolja a házi-mozi hangrendszere által előállított hang megszólalását. Néhány szobában a mélyhangok „bummogóak”, mert a helyiség méretei és azok arányai miatt a falakról, plafonról, padlóról visszaverődő bizonyos frekvenciájú basszus hangok hullámai a hallgatás helyén csúcsosodnak ki (máskor éppen ott van a minimumuk, s ez sem jó). A jelenséget „állóhullámként” ismerjük, s arról van szó, hogy a szoba ezen a frekvencián rezonál, mint egy hangszer testében a hang, csakhogy ez nem jó dolog. A mélysugárzó megfelelő elhelyezésével – nem tanácsos például azt pont a szoba szimmetriatengelyébe vagy sarokba tenni – és hangerejének csökkentésével minimalizálható a gond, de az igazi megoldást a mélyhangok csillapítása jelenti, amihez a szoba akusztikai alakítására (basszus elnyelő membránokra, vagy hangcsapdákra) van szükséges, de ezt bízzuk szakemberre. Vannak olyan mélysugárzók és AV vevőerősítők, melyek a mélyhangok hangszínszabályzásával igyekszenek megoldani a problémát, de ennek sikere nem mindig garantált. Ha tapsolunk egyet a szobában és annak hangja visszhangozva hal el, akkor az egymással szemben lévő párhuzamos fal-, padló és plafonfelületeken csillapításra és a hangot szétszóró objektumokra van szükség legalább a hangsugárzók és a hallgatás helye között. A plafonon egy a hangot elnyelő álmennyezet a padlón egy vastag és puha szőnyeg lehet a csillapítás. Az oldalfalak mentén elhelyezett vastag függönyök és polcok, rajtuk könyvek vagy a CD, DVD gyűjtemény szolgálhat elnyelő és diffúz tárgyként, s ezeket oda érdemes tenni ahonnan a hangsugárzókból kilépő hang először visszaverődhet a hallgatási pozícióba. Aki sokat – mondjuk egy középkategóriás autó árát – szándékozik költeni egy házi-mozira, mindenképpen forduljon akusztikus tervező szakemberhez, ha el akarja kerülni, hogy a berendezésekre elköltött összeg ne legyen ablakon kidobott pénz!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .