A Samsung Display legújabb displaytechnológiai fejlesztései között új EL-QD prototípus képernyőket és „úttörő” RGB OLEDoS kijelzőket mutatott be.
A Society for Information Display (SID) Display Week 2025 kiállításán mutatta be a Samsung Display legújabb displaytechnológiai fejlesztéseinek eredményeit.
A tavaly még QD-LED elnevezéssel kiállított display után idén már EL-QD (elektrolumineszcens kvantumpont) megjelöléssel kerültek bemutatásra az új prototípusok, de lényegében ezek a képernyők ugyanúgy közvetlenül elektromos jelekkel gerjesztett kvantumpontokat használnak fénykibocsátó diódaként.
A Samsung Display sajtóközleménye szerint: „A Samsung Display legújabb EL-QD prototípusai között egy 400 nit (cd/m2) nagy fényességű és egy 264 PPI-s nagy felbontású változat szerepel. A nagy fényességű modell a tavalyi prototípuson (250 nit) több mint 50%-kal javít és az eddig bemutatott összes EL-QD prototípus közül a legmagasabb fénysűrűséget éri el. Az EL-QD forgalmazásának egyik fő iparági kihívását jelentő kék anyagok élettartamát drámaian megnövelték, lehetővé téve az EL-QD technológiában elért ilyen áttöréseket. Sokáig vélték úgy, hogy a kadmiummentes kvantumpontok tartóssága korlátozott, de a Samsung Display ismét jelentős technológiai ugrást ért el.”
A teljes egészében tintasugaras nyomtatással előállított 400 nit (cd/m2) fényességű prototípus EL-QD képernyő 46 cm (18,2”) képátlójú, felbontása 3.200 x 1.800 pixel és a Rec.2020 színskála 86%-át képes reprodukálni.
Az új 264 pixel/inch (PPI) pixelsűrűségű okostelefonokhoz illeszkedő kialakítású panel 16,6 centis (6,55”), 960 x 1.440 pixel felbontású, 300 nit (cd/m2) fényességű, 79% Rec.2020 színterű és szintén teljesen tintasugaras nyomtatással készült.
Az EL-QD tehát végül az OLED versenytársa lehet például monitorokban és TV-kben is, de az élettartam eddig komoly kihívást jelentett. Ennek meghosszabbítására eddig kadmiumot alkalmaztak, de ennek használata sok országban tiltott. A Samsung Display mindkét új prototípusa kadmiummentes.
A Samsung Display egy „úttörőnek” nevezett RGB OLEDoS panelt is bemutatott, 20.000 nit (cd/m2) csúcsfényességgel és 4.200 pixel/inch (PPI) pixelsűrűséggel virtuális valóság szemüvegekhez. Az egy éve a Display Week 2024-en bemutatott változat még csak 5.000 nit (cd/m2) fénysűrűséget produkált.
Összehasonlításképpen, az Apple Vision Pro okos fejszettbe épített két úgynevezett mikro-OLED display 3.400 PPI pixelsűrűségű és 5.000 nit (cd/m2) csúcsfényességű. Ennek a fénysűrűségnek persze csak egy töredéke éri el a szemet a kijelző meghajtásának módja és a lencsék miatt.
A Samsung Display bemutatott egy 5.000 PPI-s RGB OLEDoS 3,6 centis (1,4”) panelt is 15.000 nit (cd/m2) csúcsfényességgel, 99%-os DCI-P3 színtérlefedettséggel és 120Hz-es képfrissítéssel. A cég szerint ez a kiterjesztett valóság eszközökhöz tervezett display nagyobb felbontású, mint egy 8K TV.
Ezek a prototípusok megerősítik azokat híreszteléseket, hogy a Samsung Electronics várhatóan még idén piacra dob egy ilyen RGB OLEDoS panelre épülő fejkészletet, az Apple pedig több új ilyen eszközt is fejleszt.
Kapcsolódó tartalmak kereséséhez az alábbi címkék használatát javasoljuk.